Dolina Bolechowicka – informacje ogólne

Dolina Bolechowicka znajduje się pomiędzy Karniowicami a Bolechowicami na Wyżynie Olkuskiej. Zwana jest również Wąwozem Bolechowickim i wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.

Widok na Dolinę Bolechowicką z lotu ptaka


Sama Dolina jest najkrótszą z Dolin Krakowskich – ma około 1,5 km dlugości a otwiera ją Brama Bolechowicka. Czyli nic innego jak wapienne formacje skalne sięgające niecałe 30 metrów, które są mekką dla wspinaczy.
Skała po lewej stronie została nazwana Filar Abazego a po prawej: Filar Pokutników.

Brama Bolechowicka

Przed wejściem do doliny jest miejsce, w którym możemy usiąść (niestety jest to tylko jeden stolik z ławkami), nabrać sił przed spacerem lub po prostu podziwiać piękno Bramy Bolechowickiej i osób po niej się wspinających, którzy bardzo często tutaj się szkolą.
Po przejściu Bramy trasa powoli się zwęża i wchodzi do lasu.

Szlak prowadzi wzdłuż potoku Bolechówka, spacerując więc po lesie można się odprężyć słuchając śpiewu ptaków oraz szumu potoku.
Potok ten kilkukrotnie przecina trasę szlaku, przejście możliwe po kamieniach. Ale spokojnie potok jest płytki – ale buty można sobie zmoczyć. Nie wiem jak wygląda sytuacja po ulewie, może przybrać wody.
Po około 15stu minutach spaceru docieramy do dwustopniowego wodospadu.

Dalej szlak prowadzi już wgłąb lasu. My poszliśmy jeszcze około kilemetra, dochodząc do kolejnego znaku parku krajobrazowego i zawróciliśmy. Można pójść szlakiem żółtym w lewo oraz w prawo.

Dolina Bolechowicka – dojazd

Dolina Bolechowicka znajduje się zaledwie 15 km od Krakowa.
Chcąc dojechać do dolinki należy kierować się do wsi Bolechowice.
Parking znajduje się w centrum wsi, przy ulicy Jurajskiej 291. Parking jest mały, bardzo mały. Z parkingu do wejścia do Doliny Bolechowickiej mamy około 1 km. Musimy kierować się w lewą stronę, dalej prowadzą już nas znaki.

Źródło: Mapy Google

WSKAZÓWKI

  • Wybierając się z niemowlakami/ małymi dziećmi w ciepłe, słoneczne dni nie zapominajmy o kremie z filtrem UV – na łąkach w dolinie słońce mocno grzeje.
  • Trasa, zwłaszcza w lesie jest bardzo wyboista, wiele jest kamieni na trasie i to całkiem dużych, dodatkowo jest ślisko, czasem potok przecina trasę doliny – warto więc mieć wygodne buty, najlepiej sportowe lub do górskich wędrówek.
  • Z racji na powyższy opis trasy, spacer z wózkiem może sprawić wiele problemów, ewentualnie wózek z dużymi pompowanymi kołami – chociaż to i tak będzie nie lada wyzwanie. Najlepszym rozwiązaniem jest chusta/nosidełko.
  • Jeżeli chcemy dojść tylko do Bramy Bolechowickiej wykluczając spacer po Dolinie spokojnie dojedziemy wózkiem, droga jest asfaltowa (zdjęcia powyżej).
  • W weekendy lub w sezonie warto być na miejscu wcześnie rano z racji na ograniczoną ilość miejsc parkingowych.