Dolina Kobylańska – nazywana jest też Jarem Kobylańskim lub Dolina Karniowską /Karniowicką. Długa na około 4 km, raj dla wspinaczy. Położona jest na Wyżynie Krakowsko Częstochowskiej

Dolina Kobylańska – jak dojechać

Wybierając się do Dolinki Kobylańskiej mamy 2 możliwości pozostawienia samochodu, a co za tym idzie, dwie trasy, którymi się dostaniemy do Doliny.
Pierwszy parking znajdziemy we wsi Kobylany – tam możemy zostawić samochód na parkingu koło remizy strażackiej lub na prywatnych posesjach – po uiszczeniu opłaty. Stąd droga do Doliny jest asfaltowa, wzdłuż ulicy Turystycznej.


Kolejne miejsce parkingowe znajdziemy w zachodniej części Doliny za wsią Kobylany. Chcąc dojechać do tego miejsca należy wpisać z mapy „Parking Dolina Kobylańska”. Co ważne parking jest bezpłatny.

Z tego miejsca do Doliny Kobylańskiej dostaniemy się ścieżką w lesie, idącą stromo w dół. Zarówno na górze, tuż koło parkingu, jak i na dole – na polanie w lesie znajdziemy kilka ławek do odpoczynku.

Dolina Kobylańska – atrakcje

Główną atrakcją doliny Kobylańskiej niewątpliwie są wapienne ostańce i możliwość podglądania na nich osób wspinających się, czy też wspinania się samemu. Ponad to okoliczności przyrody są tutaj naprawdę sprzyjające odpoczynkowi.
Parkując we wsi Kobylany, rozpoczynamy spacer po dolinie bramą o szerokości około 30m, a przechodząc dalej, około 300 m – między innymi obok wapienia nazwanego Mnichem, docieramy do kolejnej bramy. Ta została już nazwana – Brama Kobylańska. To tutaj znajduje się duża polana, gdzie bardzo często można zobaczyć odpoczywających i delektujących się pięknem doliny turystów. Na polane znajdziemy kilka pojedynczych ławek, chociaż turyści najczęściej siedzą na kamieniach, lub rozłożonych na trawie kocach.
Parkując na parkingu za wsią Kobylany, wchodząc do doliny pierwszą skałę, którą widzimy jest właśnie Mnich.

Turnia Mnich

Kolejną atrakcją doliny jest Kapliczka Matki Boskiej, znajdująca się w skale Żabi Koń, do której prowadzą wykute w kamieniu, nierówne, strome schody. Obok figurki Matki Boskiej znajduje się tablica z sentencją „Rok pamiętny objawienia Matki Boskiej 1914. Tu jest moja wola stwierdzają wierni”. Natomiast na szczycie turni znajduje się metalowy krzyż.

Żabi Koń
od lewej: Mała Płyta, Szara Płyta, Wysoka Płyta, Turnia z krokiem, Zjazdowa Turnia, Turnia Długosza

Dalej Dolina za polaną już się zwęża a wapienne turnie ustępują miejsca drzewom.

* My podróżując do Doliny Kobylańskiej dodatkowo wybraliśmy na spacer dolinę Bolechowicką, jest krótsza, zaledwie 1,5 km. Możecie o niej przeczytać tutaj.

WSKAZÓWKI:

  • parkując we wsi Kobylany spokojnie dojedziemy do doliny wózkiem, warto jednak wybrać ten z pompowanymi kołami,
  • parkując po zachodniej części doliny dostanie się do niej z wózkiem będzie karkołomnym wyzwaniem z racji na strome i kamieniste zejście, tutaj lepiej wybrać nosidło/chustę,
  • w słoneczne dni koniecznie zabierzcie krem z ochroną przed promieniowaniem UV,
  • zapas wody,
  • zabierzcie ze sobą kocyk aby móc posiedzieć i podziwiać widoki na polanie koło bramy Kobylańskiej,
  • Dolina Kobylańska to doskonałe miejsce na sesje zdjęciowe. My, np. mieliśmy tam swoją sesję ślubną.
Sesja ślubna, rok 2016.