Jezioro Garda – informacje

Jezioro Garda – największe i najczystsze jezioro we Włoszech, znajdujące się w północnej części kraju, u podnóża południowych Alp wapiennych; pasmo górskie nazywa się Prealpi Gardesane.

Jezioro Garda – jak dojechać

Bardzo łatwy i tani sposób na dotarcie nad jezioro Garda to lot samolotem, z polskich miast tanie linie lotnicze, tj. Wizzair i Ryainar oferują loty już za 39 zł. Za ta kwotę dolecimy na lotnisko Bergamo- Mediolan. Stamtąd można wypożyczyć samochód, lub pojechać komunikacja miejska.

Nad jezioro Garda można również dojechać samochodem/kamperem z Polski – również popularna forma odwiedzania Włoch.

Jezioro garda – gdzie się zatrzymać

Możliwości noclegowe nad jeziorem są duże. Wszystko zależy od tego, jaką kwotę chcemy na to przeznaczyć i co nas interesuje. Bardzo popularną formą noclegową są kempingi. Przeglądając oferty, łatwo dostrzec, że miejsca te dysponują naprawdę fajna infrastruktura. Bardzo często są wyposażone w baseny a toalety i prysznice oczywiście są na porządku dziennym. Można również wypożyczyć tam domek.

Nad jeziorem Garda również są dostępne hotele, a opcja spania u Włochów w domu również jest możliwa. Na booking.com jest naprawdę duża baza noclegowa różnych miast.

Jezioro Garda- kiedy się wybrać

Myślę, że dzięki łagodnemu klimatowi, w którym znajduje się jezioro, spokojnie możemy wybrać się tam każdą porą roku. Oczywiście miesiące letnie: lipiec, sierpień będą najcieplejszymi miesiącami. Warto jednak wybrać się poza sezonem wakacyjnym kiedy ilość turystów jest mniejsza.

My byliśmy końcem września, pogoda była rewelacyjna – średnio 25 stopni w ciągu dnia.

Jak zorganizować zwiedzanie

My nasz wyjazd nad jezioro Garda podzieliliśmy na 2 części:

  • Pierwsze 3 noclegi mieliśmy zarezerwowane w mieście Sirmione na południu jeziora,
  • Na kolejne 3 noclegi wybraliśmy pokoje w Riva del Garda, nad północnym brzegiem jeziora,
  • Ostatni nocleg przeznaczony był na miasto Bergamo, aby moc szybko dostać się na lotnisko.

Oczywiście można pozostać w jednym miejscu, które będziemy traktować jako naszą bazę wypadową. My nie zdecydowaliśmy się na to, ponieważ pomimo niewielkich odległości, czas dojazdu mapy google pokazywały dość długie, a z ruchliwym, chcącym biegać roczniakiem, mogłoby się to okazać męczące i dla malucha i dla rodziców.

Jezioro Garda – wypożyczenie samochodu

Samochód odebraliśmy na lotnisku Bergamo po przylocie. Po instrukcji postępowania w biurze wypożyczalni dojechaliśmy darmowym autobusem na parking wypożyczalni samochodowej, gdzie zostały przekazane nam kluczyki i mogliśmy ruszyć w drogę.

Wypożyczając samochód we Włoszech pamiętajcie o karcie kredytowej, jest ona wymagana. Ale spokojnie – nie posiadając karty kredytowej również wypożyczycie samochód dokupując dodatkowe ubezpieczenie samochodu i wpłacając zwrotna kaucje.

Ważne !!

Sprawdzajcie ceny ubezpieczenia w regulaminie lub potwierdźcie cenę w biurze wypożyczalni w innej lokalizacji.

Mieliśmy sytuacje taka, że niestety nowa karta kredytowa nie dotarła do nas przed terminem naszego wylotu. Pomyłkowo wysłałam zapytanie do innego biura wypożyczalni niż tej w której mieliśmy zarezerwowany odbiór samochodu. Dostałam odpowiedz, ze kwota ubezpieczenia wyniesie 25€ za dzień, czyli 175 € na cały nasz pobyt.

W biurze, w którym mieliśmy rezerwacje usłyszeliśmy cenę 385€ za tydzień…różnica całkiem spora! Po krótkiej wymianę zdań niestety cena nie mogła ulec zmianie a kwota 385 była kwotą ostateczną. Dopiero po pokazaniu wiadomości e-mail z innego oddziału, dało się tą kwotę zmniejszyć i zapłaciliśmy finalnie 175 €.

Warto czasem się pomylić!