Oglądaliście kiedyś Jurasic Park?
Nawet jeśli nie, na pewno kojarzycie ten film, oraz scenerię filmu.
Chcielibyście się przenieść do takiego magicznego miejsca?


Usiądźcie wygodnie, zabierzemy Was do miejsca, do którego wchodząc, poczujecie się jakbyście właśnie przenieśli się miliony lat wstecz, zaglądając czy przypadkiem zza drzewem nie pojawi się T-Rex czy Triceratops.
A tym miejscem jest Park Narodowy Garanojay na wyspie La Gomera!

Park Narodowy Garajonay – podstawowe informacje

Położony w centralnej części wyspy, zajmujący 3986 ha Park Narodowy, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zajmuje on 10% wyspy, a jego nazwa wzięła się do najwyższego szczytu Alto De Garajonay.
Park Narodowy Garajonay głównie porasta las wawrzynowy, który utrzymał się dzięki wyjątkowym warunkom klimatycznym wyspy: niewielka, roczna amplituda temperatur oraz stała wilgotność dzięki licznym mgłom.

Alto de Garajonay

Alto de Garajonay to najwyższy szczyt na wyspie, mieszczący się w Parku Narodowym Garajonay. Znajduje się na wysokości 1487 m.n.p.m. a przy dobrej pogodzie widać z niego całą wyspę, oraz wyspy sąsiadujące.
W Parku znajduje się około 600 kilometrów tras pieszych, więc jest wiele możliwości dotarcia na szczyt wyspy. My oczywiście wybieramy trasę najkrótszą – około półtorej kilometra.
Naszym bazą wypadową do zwiedzania wyspy było miasto Valle Gran Rey, dojeżdżamy samochodem do miejsca El Contadero, tam parkujemy nasz samochód i ruszamy na spacer. Pogoda niestety nie jest sprzyjająca – jak to w Parku Narodowym Garajonay, jest duże zamglenie oraz jest bardzo zimno. Ruszamy za znakami. Początkowo trasa prowadzi drogą brukowaną. Po około 500 m. napotykamy rozwidlenie – można dalej pójść w górę drogą lub skręcić w dróżkę leśną. Tutaj już znak pokazuje, że do najwyższego szczytu wyspy mamy 0.8km. Trasa do rozwidlenia jest bardzo urokliwa. Zza mgły wyłaniają się drzewa, które przypominają nam film Jurasic Park. Skręcając na rozwidleniu wchodzimy w wąską ścieżkę, którą porastają wielkie paprocie oraz dość niskie drzewa. Trasa lekko pnie się w górę. Docieramy do pierwszego punktu widokowego, skąd zza mgły przedziera się widok na las oraz drogę. Po kilku minutach docieramy na szczyt! Zdobywamy najwyższy szczyt La Gomery – Alto de Garajonay! Na szczycie mocno wieje, jest ogromna mgła – robimy pamiątkowe zdjęcie oraz uciekamy się zagrzać do miejscowości, w której nocujemy.

Kilka dni później, jadąc na kolejną wycieczkę, przejeżdżając przez Park Garajonay, decydujemy się zdobyć szczyt jeszcze raz. Decydujemy się na ten krok ponieważ pogoda w Parku jest bardzo ładna, nie ma mgieł, chmur, jest ciepło – a to podobno nie zdarza się często. Startujemy ponownie w tym samym miejscu, czyli El Contadero. Tym razem wybieramy drogę brukowaną na sam szczyt. W drodze na szczyt towarzyszy nam mnóstwo insektów, które wciąż do nas podlatują, siadają na nas! Najgorsze są biedronki, które wchodzą dosłownie wszędzie! Na szczęście udaje się nam dotrzeć szybko na szczyt, a tam czeka nas nagroda. Widoki są piękne! Widać sporą części wyspy La Gomera, oczywiście ponad szczyt wyrasta Teide – najwyższy szczyt, wulkan na sąsiedniej Teneryfie! Widać również pozostałe sąsiednie wyspy – El Hierro, La Palma. Dla porównania kilka zdjęć widoków!

La Laguna Grande

La Laguna Grande – to miejsce polecają nam mieszkańcy Teneryfy, spędzający weekend na La Gomerze. Szczególnie polecają je jako miejsce dla dzieci. La Laguna Grande to miejsce, w którym można urządzić piknik, są tutaj wyznaczone do tego miejsca. Jest tutaj plac zabaw, który niestety w dniu naszej wizyty był nieczynny. Laguna Grande to doskonałe miejsce na spacer oraz poznanie fauny i flory Parku Garajonay! Wyznaczoną trasą, udajemy się na spacer, pośród informacyjnych tablic dotyczących fauny i flory. Oczywiście nad Parkiem unosi się mgła, dodająca temu miejscu tajemniczości.

Canada De Jorge

Koniecznie chcieliśmy skorzystać z pięknego krajobrazu Narodowego Parku Garajonay. Postanowiliśmy wiec wybrać się na spacer do Canada De Jorge. Dojechaliśmy do miejsca, w którym rozpoczyna się trasa. Na przekór temu co pokazują znaki udaliśmy w przeciwnym kierunku. Początkowo jest strome zejście z dół, po około 800 m. teren się wyrównuje. Później już jest płasko praktycznie do końca trasy. Okazuje się, że podjęliśmy dobrą decyzję idąc w przeciwną stronę, ponieważ strome zejście w prawidłowym kierunku, byłoby stromym podejściem. Spacer zajmuje nam około godziny, kiedy mamy czas na podziwianie pięknej flory parku. Na końcu, po przejściu trasy, udajemy się na mini piknik w jedno z wyznaczonych miejsc.

WSKAZÓWKI

Park Narodowy Garajonay na kanaryjskiej wyspie La Gomera to zdecydowany must see! Cudowny, magiczny krajobraz, który zachwyci najbardziej wybrednego podróżnika.

  • Wybierając się do Parku warto pamiętać o odpowiednim ubiorze. Przy pochmurnej/mglistej pogodzie warto mieć coś ciepłego oraz przeciwdeszczowego,
  • W Parku jest około 600 km tras pieszych, więc każdy znajdzie coś dla siebie,
  • Poruszanie się z małymi dziećmi po Parku – polecamy nosidełka/chusty. Jest możliwość dojechania wózkiem, np. na szczyt Alto De Garajonay, tylko polecamy pompowane koła.

Polecamy również przeczytać: Ranking plaż La Gomery !