Czupel 933 m.n.p.m. – najwyższy szczyt Beskidu Małego, a co za tym idzie znajduje się na liście Korony Gór Polski.
Korona Gór Polski – 28 szczytów górskich, które miały być z założenia najwyższymi szczytami pasm górskich znajdujących w Polsce.
Trasa na Czupel
Przełęcz Przegibek – Schronisko PTTK Magurki – Czupel
Naszą trasę do zdobycia Korony Gór Polski rozpoczęliśmy z Przełęczy Przegibek, znajdującej się na wysokości 633 m.n.p.m. Tutaj znajduje się całkiem spory, bezpłatny parking. Obok parkingu znajduje się bufet „Gawra”.
Przełęcz Przegibek znajduje się przy drodze łączącej Bielsko Białą z Międzybrodziem Bialskim. Przez przełęcz prowadzi niebieski szlak turystyczny oraz szlak narciarski.
Wyruszamy w drogę przechodząc przez szlaban, wchodząc do lasu. Trasa delikatnie zaczyna piąć się w górę, a my kierujemy się szlakiem niebieskim do Schroniska PTTK na Magurce. Po przejściu około 500 metrów lasem, wychodzimy na kamienistą szeroką drogę, która znów się wypłaszcza. Tutaj również możemy dostrzec pierwsze widoki wyłaniające się spomiędzy drzew. (Tą trasą można również wyruszyć z Przełęczy Przegibek – spokojnie wózek z dużymi kołami da radę)
Tą drogą ewentualnie można dotrzeć wózkiem My skręcamy delikatnie w prawo Pierwszy odcinek trasy
Kolejno szlak niebieski skręca w lewo, do lasu, tutaj robi się znów delikatnie stromo, na trasie są duże kamienie, widać ślady płynącego nimi strumienia wody. Wyrastają tutaj również liczne korzenie drzew, nazwane przez niespełna 2 letniego Leona schodami.
Dalej trasa wychodzi z lasu, a przed oczami pojawiają się głowy osób wystające z krzewów. Tutaj wszyscy robią sobie przerwę na pałaszowanie jagód prosto z krzaka. My również korzystamy z okazji na darmowe witaminy. Po zjedzeniu kilku owoców ruszamy do schroniska.
Pojawia się kolejne rozwidlenie szlaku. zarówno, jeśli pójdziemy w lewo jak i w prawo dotrzemy pod schronisko. W lewą stronę pójdziemy z widokami na jezioro (my tą trasą wracaliśmy). W prawą stronę znaki pokazują, że za 50 m znajduje się sklep. My przechodzimy obok niego, a po paru minutach docieramy do celu – Schronisko PTTK na Magurce.
Rozwidlenie – sklep/trasa z widokiem na jezioro Ostatnia prosta do schroniska
Robimy tutaj krótszą przerwę siadając pod płotem, zajadając przygotowane przez nas „kule mocy”, zamówionego w schronisku oscypka z grilla z żurawiną oraz nawadniając odpowiednio organizm napojem.
Drogowskaz pod schroniskiem pokazuje czas przejścia na szczyt Czupel 45 minut. Jesteśmy delikatnie zdziwieni, ponieważ schronisko na Magurce znajduje się na wysokości 909 m.n.p.m. a szczyt na 933 m, więc różnica wzniesień jest niewielka. Okazało się, że trasa prowadzi raz pod górkę (delikatną) raz z górki przez co w rezultacie jest dość długa. Po drodze zatrzymujemy się by zrobić kilka zdjęć pięknej panoramie pobliskich gór a nawet mamy poraz kolejny szczęście, że widoczność jest dobra i w oddali dostrzegamy Tatry.
Szczyt Czupel 933 m.n.p.m.
Szczyt znajduje się na szlaku, nie ma tu żadnej polany, na której można by było odpocząć, nie ma żadnej ławki, widoków spektakularnych też nie zobaczymy ponieważ jest on położy w lesie, co prawda drzewa są dość niskie ale zakrywają cała panoramę. Robimy więc pamiątkowe zdjęcie pod znakiem i ruszamy tą samą trasą do samochodu.
Czupel 933 m.n.p.m. Czupel 933 m.n.p.m.
Schronisko PTTK na Magurce
Chciałabym wspomnieć również słowo nt. schroniska na Magurce. Jest to dość nowe schronisko, z pyszną domową kuchnią. Wracając ze szczytu Czupel postanowiliśmy wejść coś zjeść. Zamówiliśmy zupę pomidorową, która okazała się strzałem w 10! Bardzo smaczna zupa, więc polecamy! Zamówiliśmy też pierogi i zapiekankę które również były bardzo smaczne. W schronisku kupicie również czeską Kofole -z beczki klasyczną lub butelkową – smakową, a piwo beczkowe również jest czeskie – Litovel.
Myślę, że dużym zdziwieniem może okazać się ubikacja, a raczej wejście do niej przez obrotową bramkę, która otwiera się po wrzuceniu monety 2 zł.
Zatrzymując paragon możemy odliczyć te pieniądze kupując coś w bufecie.
Subiektywna ocena trasy na szczyt Czupel
Trasa na Czupel z Przełęczy Przegibek jest bardzo przyjemna, raptem jeden może 2 strome, krótkie podejścia powodują, że jest ona naprawdę łatwa. Na tyle łatwa, że Leo pokonał tą trasę w głównej mierze na swoich króciutkich nóżkach.
Dodatkowo na trasie było bardzo niewielu turystów. Pod schroniskiem na Magurce kilka osób wylegiwało się w cieniu drzew, a tych, których mijaliśmy na szlaku prowadzącym ze schroniska na szczyt, moglibyśmy zliczyć na palcach u jednej ręki. Co prawda nasza wędrówka była środkiem tygodnia, ale również środkiem lata.
WSKAZÓWKI:
- Nie zapomnijcie o kremie ochronnym na słońce.
- Zapas wody to konieczność,
- lato 2020 obfituje w komary – na wyżej opisanej trasie podobnie. Pamiętajcie wiec o czymś przeciw komarom.
- Wózek, a trasa na szczyt Korony Gór Polski – tak jak pisałam powyżej, jest możliwość dotarcia pod schronisko PTTK na Magurce wózkiem z Przełęczy Przegibek. Nawet pod schroniskiem widzieliśmy jedną Panią z wózkiem typu parasolka – czyli malutkie koła więc się da.
Jednak idąc szlakiem niebieskim nie ma możliwości przejechania wózkiem. W takim wypadku tylko nosidło/chustę. Trasa spod Magurki na Czupel – jeśli ktoś by się uparł dotarłby na szczyt wózkiem.
Mimo wszystko według nas – spacer z wózkiem może okazać się męczący, a z założenia powinien być przyjemnością.