Szczyt Pilsko mieści się w paśmie Górskim – Beskid Żywiecki na wysokości: po Polskiej stronie 1554 m.n.p.m., a po stronie Słowackiej na wysokości 1557 m.n.p.m.
Jest najwyższym szczytem w województwie śląskim.

Plan wędrówki na szczyt Pilsko

Nasza przygodę ze zdobywaniem kolejnego szczytu przez Leo rozpoczęliśmy na Polanie Strugi w Korbielowie, skąd wyjechaliśmy kolejka linowa do Hali Szczawiny, dalej poszliśmy na Hale Miziowa by z stamtąd udać się na szczyt Pilsko.

Polana Strugi – Hala Szczawiny – Hala Miziowa – Pilsko

Kolej linowa na Halę Szczawiny

Znajduje się na Polanie Strugi. Aby dostać się na wyciąg należy zaparkować przy ulicy, są wyznaczone miejsca do parkowania i udać się schodami do góry.
Cennik wyjazdów:

NormalnyUlgowy
Bilet jednostronny10 zł8 zł
Bilet dwustronny15zł 12 zł
Leon wyjechał za darmo.


Czas przejazdu – około 15 minut
Oczywiście z Polany Strugi można również pójść pieszo, trasa prowadzi nieopodal wyciągu, lekko kamienista.

Hala Szczawiny – Hala Miziowa – Pilsko

Naszą pieszą wędrówkę rozpoczęliśmy z Hali Szczawiny, która znajduje się na wysokości 1040 m.n.p.m. Od samego początku trasa jest stroma, prowadzi głównie w słońcu, czasem bywa kamienista.
Pierwsze podejście jest wąską ścieżką, aby za pierwszym zakrętem się rozszerzyć. Tutaj też Leoś robi sobie pierwszą przerwę na zabawy kamieniami, które w rezultacie lądują u mamy w plecaku. Po krótkiej przerwie ruszamy dalej stromymi, kamienistymi szlakami w górę.
Docieramy do Hali Miziowej na wysokości 1270 m.n.p.m. gdzie krzyżują się różne szlaki, zarówno piesze, rowerowe jak i konne. Tutaj robimy sobie kolejną krótką przerwę aby się napić i podglądnąć kilku biegaczy ( odbywał się właśnie XX bieg na szczyt Pilska). Po kilku minutach ruszamy na szlak aby zdobyć szczyt Pilska. Idziemy szlakiem czarnym wzdłuż wyciągu orczykowego. Trasa również jest bardzo stroma i bardzo zaludniona, zarówno przez uczestników wbiegających na szczyt, wchodzących nordic walking biorących również udział w zawodach, jak i turystów. Trasa spod Hali Miziowej to dystans około 1,5 km i pokonujemy go w około 40 minut.
Na szczycie Pilska można podziwiać panoramę Tatr oraz otaczających Beskidów.

XX bieg na szczyt Pilska

W czasie, w którym my z Leo zdobyliśmy małymi, powolnymi kroczkami szczyt, Paweł startował w XX biegu na szczyt Pilska.
W tym roku wyjątkowo, z racji na pandemię koronawirusa bieg na szczyt Pilska rozpoczynał się pod hotelem Harnaś i miał tylko (albo i aż) 7 km. Zawodnicy startowali w kilku grupach o różnych godzinach.
Dotychczas bieg ten miał długość 10 km i prowadził inną trasą.

WSKAZÓWKI:

  • pamiętajcie o kremie z filtrem UV i nakryciu głowy,
  • zabierzcie zapas wody ze sobą,
  • pamiętajcie o butach sportowych lub butach do wędrówki górskiej,
  • z wózkiem nie ma możliwości dotrzeć na szczyt, podjazdy zbyt strome i zbyt kamieniste,
  • warto pomyśleć o nosidełku/ chuście lub nosidle turystycznym,

P.S. Tak dla ścisłości, Leoś trochę szedł sam, jednak większość trasy spędził w nosidełku.