Pustynia Błędowska – informacje ogólne

Pustynia Błędowska znajduje się na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Ma niecałe 10 km długości i 4 km szerokości.

Zdjęcie : mapy Google

Powstała w skutek wycinki sporej ilości drzew potrzebnych do kopalni srebra i ołowiu, którymi były wzmacniane szyby kopalniane na terenie Olkusza. Teren pustynny ma podłoże żwirowe i piaskowe więc owa wycinka drzew oraz pobór wód gruntowych doprowadziły do powstania pustyni

Ciekawostki związane z Pustynią Błędowską:

 • Pustynia Błędowska znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd
 • Część pustyni jest terenem wojska, na który jest zakaz wstępu.
  Wykorzystywana jest jako zrzutowisko dla spadochroniarzy, sprzętu bojowego i zaopatrzenia. Obecnie jest realizowany projekt „Kompleksowa ochrona nieleśnych siedlisk przyrodniczych na terenach wojskowych NATURA 2000”
Białe punkty na niebie to spadochroniarze 🙂
 • W lata 50-tych wieku XX na pustyni można było zaobserwować zjawisko nazywane fatamorganą ( czyli zauważanie złudnego przedmiotu znajdującego się w większej odległości).
 • Na pustyni dochodziło do burz piaskowych, które zasypywały pobliskie łąki oraz tworzyły na pustyni wysokie skarpy piasku. Silne podmuchy wiatru tworzyły również piaskowe wiry. Do dzisiaj należy uważać podczas porywistego, silnego wiatru i burz.
 • W trakcie realizacji projektu „Natura 2000” na terenie Pustyni Błędowskiej znaleziono 9500 przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, które były pozostałościami po dwóch wojnach światowych oraz wykorzystywaniu pustyni jako poligonu wojskowego.

Pustynia Błędowska – punkty widokowe

 1. Punkt widokowy Róża Wiatrów
Widok z lotu ptaka – punkt widokowy Róża Wiatrów

Najnowszy punkt widokowy, do którego można dojechać z drogi Klucze i Hutki. Dojazd jest oznakowany, możemy zatrzymać się tuż za znakiem i zrobić spacer ok. 1 km lub pojechać dalej samochodem i zatrzymać się tuż koło punktu widokowego

Skrzyżowanie drogi Klucze i Hutki

Róża Wiatrów została wybudowana w 2018 roku – stanęły tam altany, punkty widokowe i molo. Organizowane są tu różnego rodzaju imprezy sportowe, kulturowe itp.
Można stąd wybrać się również w trasę ścieżek edukacyjnych.

Armata przeciwpancerna wojska polskiego z czasów II Wojny Światowej
Widok na Pustynie Błędowską

2. Punkt widokowy Wzgórze Czubatka

Wzgórze Czubatka 382 m.n.p.m., znajduje się w miejscowości Klucze. Można tam dojechać samochodem lub dojść pieszo. Droga jest oznakowana.

Znaki prowadzące do wzgórze Czubatka oraz Staw zielony

Z tego punktu widokowego możemy zobaczyć pustynie z lotu ptaka.

Wzgórze Czubatka i widok na Pustynię Błędowską

Możemy wybrać się również na spacer żółtym szlakiem na pustynie lub na Staw Zielony i Czerwony. Do stawu Zielonego oraz Czerwonego można również dojechać samochodem.

Zdjęcie: mapy Google

Stawy powstały w skutek zatopienia dawnych wyrobisk kopalnianych.
Nazwa stawu Czerwonego pochodzi od koloru występującej tu gliny, która była z tego miejsca wydobywana. Pokłady gliny barwiły wodę na rdzawo-czerwony kolor – teraz woda ma kolor zielony.
W miejscu stawu Zielonego wydobywano wapień jurajski oraz rudę żelaza – piryt i limonit.

Staw Czerwony
Staw Czerwony
Staw Zielony – jest miejscem koła łowickiego

3. Punkt Widokowy Dąbrówka

Wzgórze Dąbrówka 355 m.n.p.m. w miejscowości Chechło – to tutaj mieści się kolejny punkt widokowy na Pustynię Błędowską i to w tej części pustyni są prowadzone działania przez wojsko, czyli wejście jest zabronione.
Dojazd do punktu widokowego jest oznakowany, parking tuż koło punktu widokowego.

Platforma puntu widokowego Dąbrówka
Pojazd wojskowy


WSKAZÓWKI:

 • wybierając się z dzieckiem należy uzbroić się w cierpliwość: pustynia do duża piaskownica w oczach małego dziecka,
 • spacer po pustyni z wózkiem – może być ciężko, sam spacer jest już męczący,
 • wybierając się na spacer na Staw Zielony i Czerwony najlepiej bez wózka, przejścia są wąskie, a na końcu są nawet schody,
 • jeżeli wybieracie się z daleka i chcemy tylko zobaczyć punkty widokowe warto połączyć zwiedzanie z pustyni z innymi atrakcjami w okolicy