Zamek w Mirowie i Bobolicach znajdują się na Szlaku Orlich Gniazd, zaledwie około 2 km od siebie. Oba położone są na skalistych wapiennych wzgórzach. Warownie należące niegdyś do Kazimierza Wielkiego wybudowane zostały w XIV wieku.

Legenda dotycząca zamków

Z zamkami w Mirowie i Bobolicach wiąże się pewna legenda, która mówi o dwóch braciach – Mirze i Bobolu. Obiecali sobie, że nigdy nic ich nie poróżni, żadne skarby, kosztowności. Byli bardzo dobrymi wojami, często napadali na sąsiadów i grabili ich a swoje zdobycze rozdzielali po równo, w trakcie wielkiej uczty, chowając je do skarbców w tunelach łączących ich zamki.
Aby ich skarby nie zostały zgrabione przez złodzieja, zostały zabezpieczone pułapkami, a na straży skarbców stała stara czarownica wraz z wielkim psem.
Niejednokrotnie, pod nieobecność Króli, znajdowali się śmiałkowie próbujący ograbić skarbiec, jednak Puszek (ów pies czarownicy) – potężna bestia, szybko się z nimi rozprawiał, rozszarpując ich na tysiące kawałków.

Pewnie dnia, król Mir wyruszył bez brata Bobola na wyprawę wojenną, który pozostał aby pilnować ich dobytku. Z tej bitwy Mir powrócił z nietypowym łupem, wiele cenniejszym niż dotychczasowe. Mianowicie była to piękna księżna, która od razu pokochała króla Mira. Jednak zgodnie z zasadą, której przestrzegali bracia, że łupy dzielą po połowie, rzucili monetą aby rozstrzygnąć kogo żoną pozostanie. Moneta wybrała, że piękna księżna pozostanie żoną Bobola.
Mir był również bardzo zakochany w żonie brata i często pod jego nieobecność spotykał się z dziewką, pokonując podziemne tunele łączące zamki. W umówionym miejscu, w skarbcu kochankowie dotykali się czule i wyznawali sobie miłość. W tedy czuli się prawdziwie szczęśliwi. Każde kolejne spotkanie skutkowało tym, że stawali się coraz mniej ostrożni.
Pewnego dnia pies pilnujący skarbców słysząc igraszki zakochanych zaczął bardzo głośno szczekać, a przestraszony król Bobol, myśląc, że ktoś okrada jego skarbce szybko udał się do tunelu. Jednak zamiast złodziejaszków dostrzegł niewierną żonę w objęciach jego brata.
Bobol, nie panując nad swoimi emocjami dźgnął brata potężnym mieczem, a ten upadł bezwładnie na kamienistą podłogę. Rozpacz żony Bobola była ogromna, a ten dodatkowo ciągnął ją za włosy do zamku, by następnego dnia wydać nakaz zamurowania jej żywcem w tunelu, w miejscu zdrady.
Długo była słychać błagalne krzyki księżnej, jednak Bobol był nieustępliwy.

Legenda głosi, że do dzisiaj dusza dziewczyny jest uwięziona w skarbcu, a kiedy czarownica opuszcza tunele na szabat, duch kobiety wędruje po okolicznych błoniach zamku poszukując swojego ukochanego Mira.


Zamek Mirów

Zamek Mirów znajduje się we wsi o tej samej nazwie. Zamek powstał prawdopodobnie w XIV wieku. Na ten moment nie jest oddany do zwiedzania, trwają na nim prace rekonstrukcyjne ścian budynku.
Piękno zamku można podziwiać z zewnątrz skąd również jest oszałamiający.
Mimo braku możliwości zwiedzania zamku, wejście na błonia są odpłatne. Chcąc odwiedzić zamek Bobolice można wykupić bilet łączony, który wychodzi korzystniej cenowo.


Cennik wejścia na błonia zamku :

Zamek MirówZamek Mirów i Bobolice
Bilet normalny7 zł12zł
Bilet ulgowy 5 zł10 zł
Dzieci do lat 5 mają wstęp darmowy

Parking od zamku dzieli dystans zaledwie 150 m i jest bezpłatny. Co ważne jest bardzo duży.
Uważajcie!! 50 m przed właściwym parkingiem, znajdziecie parking na prywatnej posesji – płatny.

Zamek Bobolice

Zamek znajdujący się we wsi Bocolice , w samym sercu Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Podobnie jak zamek w Mirowie został wybudowany w wieku XIV za czasów panowania Kazimierza Wielkiego.
Zamek mocno ucierpiał podczas wielokrotnych najazdów.
Po wielu latach przeprowadzanej rekonstrukcji, zamek został odbudowany przypominając ten ze swoich lat świetności. Został on udostępniony turystą do zwiedzania. A na terenie błoni powstał hotel oraz restauracja.


Cennik zwiedzania zamku :

Bilet normalny : 15 zł
Bilet ulgowy : 10 zł
Dzieci do lat 5 : za darmo

Cennik wejścia na błonia zamku :

Zamek BoboliceZamek Bobolice i Mirów
Bilet normalny7 zł12 zł
Bilet ulgowy5 zł10 zł

Parking przy zamku jest darmowy.

Ciekawostki dotyczące zamków:

  • Na zamku Bobolice był kręcony serial „Korona Królów”,
  • Na terenie zamku Mirów i Bobolica oraz Grzędy Mirowsko – Bobolickiej został nagrany teledysk promujący film „Merida Waleczna”
  • Sceneria zamków i Szlaku została również wykorzystana przez Andrzeja Wajdę w filmie „Powidoki”

Szlak Orlich Gniazd – Zamek Mirów i Zamek Bobolice

Pomiędzy Zamkami w Mirowie i Bobolicach jest zaledwie 2 km.
Trasa z Zamku w Mirowie do Zamku w Bobolicach swojego czasu prowadziła ścieżka spacerową, szlakiem czerwonym, pośród wyrastających po drodze wapiennych skał. Nazywana jest Grzędą Mirowsko – Bobolicką. Niestety z racji na 30 różnych właścicieli działek w pobliżu zamków przejście zostało ogrodzone.
Mimo wszystko warto wybrać się na spacer z zamku w Mirowie w stronę zamku w Bobolicach z racji na piękne okoliczności przyrody. Po dojściu do ogrodzenia możemy zawrócić do zamku w Mirowie i udać się asfaltową drogą do zamku w Bobolicach, skąd znaki pokazują 1,5 km, lub udać się na parking i przejechać samochodem do Bobolic. Drugą opcją jest, spróbować pójść w dół, obok ogrodzenia, może uda się gdzieś przejść przez płot.

WSKAZÓWKI:

  • Zamek Mirów – wybierając się z wózkiem nie powinno być problemu z dotarciem pod zamek pomimo kamienistej drogi,
  • Zamek Bobolice – spokojnie dostaniemy się wózkiem pod zamek, jednak zwiedzanie zamku bez wózka, spora ilość schodów może skutecznie zniechęcić.
  • Jeżeli chcemy pójść na spacer drogą spacerową, ścieżka jest wąska, więc wózek raczej nie wchodzi w grę,
  • Spacer pomiędzy zamkami drogą rowerową – bez problemu z wózkiem, droga jest asfaltowa,
  • Pamiętajcie o kremie z filtrem UV,
  • Pamiętajcie o zapasie wody.