Werona – miasto kojarzone przede wszystkich z tragiczną miłością Romea i Julii. To właśnie tam rozgrywa się akcja dzieła Szekspira. I pomimo, że Szekspir nigdy nie był w tym mieście, jest tutaj wiele miejsc kojarzonych właśnie z tym dramatem.

Nam pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl o tym utworze jest balkon, na którym stała Julia i to było jedno z miejsc, które koniecznie chcieliśmy zobaczyć.

Ale od początku..

Werona – jak się dostaliśmy

Wyruszyliśmy z miasta Perschiera del Garda (możecie przeczytać tutaj o południowej części Jeziora Garda), znajdującego się nad jeziorem Garda. Trasa to ok 30 km, w głównej mierze przez autostradę – płatna – zapłaciliśmy 1,6 €.

Parkingi – oczywiście płatne. My zaparkowaliśmy za murem, w strefie niebieskiej.

Tomba di Gulietta i Casa Di Gulietta

Kiedy już udało się nam zaparkować, chcieliśmy udać się na balkon Julii, bardzo zaoferowani, zobaczyliśmy znak wskazujący, że jesteśmy całkiem blisko – dzieliło Nas zaledwie 450 m. Dodam tylko, że wybierając się do Werony nie zaglądaliśmy do żadnego przewodnika, pojechaliśmy „w ciemno”. Kiedy udało się nam dotrzeć na miejsce, zdziwiliśmy się, że turystów jest tak mało! Wchodzimy do środka, wejście płatne 4,5 € osoba dorosła, dzieci do lat 3 za darmo, wózek należy pozostawić przed wejściem.

Wchodzimy na teren muzeum, pierwsze co rzuca się nam w oczy to studnia na dziedzińcu, ładne miejsce – Ale gdzie jest ten balkon..? Ruszamy dalej, rozglądamy się wokół poszukując głównej atrakcji, wchodzimy w jeden zakamarek, drugi, wchodzimy do podziemnej krypty..i jest !! Główna atrakcja tego miejsca – pewnie się teraz zastanawiacie, ze jak to możliwe, ze balkon jest w podziemiu, albo myślicie, ze jest tam zdjęcie balkonu.. otóż okazało się, ze główna atrakcja muzeum jest grób głównej bohaterki dramatu Szekspira – Julii. Kto by mógł pomyśleć, że Tomba Di Gulietta to nie balkon Julii ? Nie wiem co nas tak zaćmiło.. Trafiliśmy do klasztoru, w którym znajduje się ów grób.
tez się uśmiechajcie do telefonu/ komputera jak ja pisząc ten post ? ?? tacy z nas podróżnicy ??

Dziedziniec wraz z zabytkową studnią
Grób Julii

Po tym małym faux pas ruszyliśmy w stronę centrum miasta Werony. Mijaliśmy kolejne piękne zakątki tego miasta, piękne uliczki- tutaj oczywiście warto wybrać w te – mało uczęszczana przez turystów!

Arena w Weronie – wejście 10 € dorosły.

Aż udało się odnaleźć miejsce docelowe – Casa di Gulietta – dom Julii. Znajduje się na placu Piazza delle Erbe. Tutaj zastaliśmy już znacznie więcej turystów.
Casa Di Gulietta to nic innego jak muzeum domu Julii, koszt zwiedzania to 6€, dzieci do lat 3 za darmo. Przed wejściem do muzeum, na dziedzińcu, jest wykonany z brązu pomnik Julii. Dotknięcie piersi Julii ma przynieść powodzenie w miłości! Odwiedzając muzeum można zobaczyć np. Łóżko Julii, stroje kochanków, kominek z krzesłami przed nim, a najważniejszym punktem jest balkon Julii. Wychodząc na niego czujemy się niczym gwiazdy – osoby znajdujące się na dziedzińcu robią zdjęcia balkonu a co za tym idzie ich oczy się skierowane właśnie w nasza stronę.

Posąg Julii

Miasto Werona bardzo nas zachwyciło, żałujemy, ze przeznaczyliśmy tam tylko pół dnia – pierwotnie mieliśmy tam nie jechać w ogóle, finalnie pojechaliśmy dopiero w godzinie około południa. Miasto ma znacznie więcej do zaoferowania, na pewno będziemy chcieli tam wrócić.