Włosi kochają dzieci, z resztą kto ich nie kocha ? Bardzo przyjaźnie podchodzą do nich, pomagają, zaczepiają i uśmiechają się. Okolice Jeziora Garda, w których my byliśmy, są miejscem, w którym można spotkać naprawdę wiele rodzin z dziećmi, w każdym wieku.

Włochy – Lot samolotem

Lot na trasie Katowice – Bergamo trwa zaledwie około półtorej godziny, więc naprawdę szybko, w porównaniu, np. do Fuerteventury. Dodatkowo samolot miał sporo wolnych miejsc więc Leo mógł posiedzieć na swoim fotelu.

Ważne Informacje :

  • Pamiętajcie, że dziecko do 2 roku życia leci na kolanach,
  • Lecąc z dzieckiem macie pierwszeństwo wejścia na pokład. My osobiście raczej nie korzystamy z tego przywileju. Wejście pierwszemu na podkład wydłuża czas spędzony w zamknięciu,
  • Lecąc linią lotniczą Ryainar, możecie zabrać, oprócz wózka, dodatkową rzecz, tj. fotelik samochodowy, łóżeczko itp. Zazwyczaj nadaje się go w innym miejscu niż bagaż rejestrowany, jeśli taki mamy. Obsługa lotniska informuje o tym miejscu,
  • przewijak w ubikacji na z tyłu samolotu, mały, plastikowy – warto mieć swój podkład.
  • na pokład możecie zabrać ze sobą napój dla dziecka, jedzenie.
  • na czas startu i lądowania warto podać dziecku albo picie, jeżeli karmimy piersią to mleko, albo smoczek – aby dziecko ssało, wyrównując ciśnienie.
Pierwszy raz na własnych nóżkach do samolotu

Dostępność produktów dla dzieci

Podróżując samolotem tanich linii lotniczych w cenie biletu mamy tylko bagaż podręczny, podróżując tylko z nim, na pewno zastanawiacie się czy zapakować jedzenie dla dziecka czy ubrania? Więc Was uspokoję – Wasze pociechy z głodu nie umrą jeśli nie zabierzecie zapasu z PL.

W każdym większym sklepie dostępne są dania w słoiczkach, chusteczki nawilżone.

Gotowe produkty dla niemowląt – produkty są dostępne w supermarketach. Można znaleźć tam słoiczki z owocami, gramatura około 80g, pakowane po 2 sztuki. Z owocami dostępne również są tubki. Zakupić można posiłki warzywno mięsne, jak również słoiczki z samym rozdrobionym mięsem w gramaturze 80g.

Mleko modyfikowane – jest dostępne, warto jednak zabrać swoje ze sobą.

Dodatkowo mamy informację od naszej rodziny mieszkając we Włoszech, iż produkty gotowe dla dzieci i niemowląt są również dostępne w aptekach. My osobiście tego nie sprawdzaliśmy.

Restauracje i miejsca noclegowe – udogodnienia

Hotele i dostępność łóżeczka niemowlęcego. Leoś nie jest nauczony spać z Nami. Albo to my nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni? Owszem zdarza się sytuacja, w której zasypia z Nami na łożku, ale zaraz po tym jest odkładany do siebie do łożeczka. Więc dla nas bardzo ważną kwestią przy wyborze miejsca, jest dostępność łóżeczka i jego cena. Przeglądając oferty, można znaleźć miejsca, w których takowych łożek nie ma, miejsca, w których są dodatkowo płatne. Widzieliśmy nawet po 10/20 € za dobę. Oraz bez dodatkowych opłat.

Restauracje i dostępność krzesełek dla dzieci – Będąc we Włoszech nad Jeziorem Garda, odwiedzając kilka miast, nie spotkaliśmy się z ich brakiem. Były to oczywiście wszechobecne krzesełka z Ikea, zdarzyło się również, że było to nakładka na krzesło.

Restauracja w Sirmione

Wypożyczalnie samochodowe – fotelik dla dziecka

Jak już wyżej wspomniałam, lecąc tanimi liniami lotniczymi z Polski można zabrać ze sobą na podkład samolotu, np fotelik samochodowym. Jeśli wybierzecie opcję wypożyczenia samochodu, skorzystajcie z tego przywileju. Wypożyczalnie samochodowe doliczają sobie dodatkowe opłaty za wypożyczenie fotelika samochodowego. Ceny oczywiście są uzależnione od czasu wypożczenia samochodu, rodzaju fotelika.

Zapraszam również do przeczytania o czym warto pamiętać i na co zwracać uwagę przy wypożyczeniu samochodu. Tutaj!

Poruszanie się wózkiem

Stare miasta, miast leżących nad Jeziorem Garda nie są miejscami dostosowanymi do poruszania się wózkiem, zwłaszcza tym z platskowymi kołami. Wózki z dużymi, dmuchanymi kołami dadzą radę. Wszechobecna kostka brukowa, kocie łby, brak zjazdów dla wózków zniechęcają do poruszania się wózkiem. Dodatkowo jeśli będziecie chcieli zwiedzać zamki, będziecie musieli ten wózek zostawić. Polecam zabrać ze sobą nosidełko/chustę.

Uliczki Starego Miasta – Riva del Garda
Uliczki Miasta Perchiera del Garda

My osobiście bardzo polecamy ten rejon Włoch na wyjazd z dzieckiem, infrastruktura centrum miast jest na wysokim poziomie.