Kolejnym etapem naszego wyjazdu nad Jezioro Garda było miasto Riva del Garda, gdzie mieliśmy zarezerwowane 3 kolejne noclegi.

Riva del Garda – informacje ogólne

Miasto położone w północnej części jeziora Garda z kolorowymi kamienicami, piękną promenadą wzdłuż jeziora i pięknymi widokami na jezioro otoczone z dwóch stron górami.

Riva del Garda – jak dojechać

My dotarliśmy z południowej części jeziora Garda – Sirmione, wypożyczonym samochodem. Po drodze zatrzymując się w Malcesine. Sama trasa do miasta Riva del Garda jest spektakularna a dokładnie jej widoki, które możemy zobaczyć za szyba samochodu/autobusu. Poruszamy się wzdłuż jeziora.

Można również dostać się tam drogą wodną, kursują tam statki.

Riva del Garda – gdzie się zatrzymać

Podobnie jak w mieście Sirmione możliwości są naprawdę duże, a oczywiście królują kampingi. My zatrzymaliśmy się w Risidence Monica. Apartamenty 4 osobowe z w pełni wyposażonym aneksem kuchennym. W rezydencji można trafić na 2 typy pokoi – mające lata świetności już dawno za sobą i te wyremontowane.

Na terenie obiektu znajduje się basen, plac zabaw dla dzieci i boisko.

Residence Monica Riva del Garda
Residence Monica – widok na basen i otaczającą go zieleń

Riva del Garda – atrakcje

Strada del Ponale

Piękna trasa widokowa biegnąca wzdłuż jeziora z zapierającymi dech w piersiach widokami. Można ją pokonać wypożyczonym rowerem z jednej z wielu wypożyczalni rowerowych w mieście. Można również wybrać się na spacer.

Trasa prowadzi cały pod górkę o wzniesieniu około 4 %. Jeżeli wybierzecie opcję wypożyczenia roweru, a Wasza kondycja jest średnia, polecam rozważyć wypożyczenie roweru elektrycznego. Bardzo wiele wypożyczalni oferuje taki rodzaj rowerów. Jednak nie wszystkie wypożyczalnie oferują siedzisko rowerowe dla dzieci. My skorzystaliśmy z usług firmy Happy Bike, wypożyczając 2 rowery górskie, siedzisko i kask dla Leo.

Pierwsze 6 km, trasa prowadzi drogą szutrową z licznymi kamykami, przez wydrążone z skale tunele, a po swojej lewej stronie mamy piękne widoki na jezioro oraz góry znajdujące się po drugiej stronie jeziora. Po pokonaniu tej trasy dojeżdżamy do rozwidlenia, możemy pojechać w prawo lub w lewo i tutaj droga zaczyna się asfaltowa, ale wciąż pod górkę. My wybraliśmy drogę w lewo, ponieważ pokazywała krótszy czas dojazdu na miejsce. Dotarliśmy do punktu widokowego w mieście Pregasina.

Jeden z kilku tuneli wydrążony w górach
Widok na jezioro
Zdjęcie wykonane z punktu widokowego
Zdjęcie wykonane w trakcie jednego z postojów, pokazujące drogę, która już przebyliśmy.
Nasza trasa rowerowa, łącznie przejechaliśmy 15,6 km
Centrum Miasta

Kolejnym obowiązkowym punktem do zobaczenia w mieście jest centrum miasta, w którym znajdują się liczne restauracje i kawiarnie. Na placu portowym znajduje się średniowieczna wieża widokowa Torre Apponale. Wejście po ponad 100 schodach – koszt 2€. Warto pochodzić po uliczkach, które oferują często piękne widoki i są bardzo malownicze.

Plac portowy, na której znajduje się wieża Torre Apponale
Trasy rowerowe/piesze w mieście

Strada del Ponale nie jest jedynym miejscem, po którym możemy poruszać się rowerem. Wzdłuż jeziora jest wybudowana promenada, na której jest wydzielona część dla rowerzystów i dla pieszych. Można tą trasą dojść/dojechać aż do miasta Torbole, mijając port, kilka plaż. Mijamy również most, gdzie rzeka Sarca łączy sie z jeziorem Garda.

Port
Plaża w mieście Riva del Garda,
Plaża w Torbole
Rzeka Sarca łącząca się z jeziorem Garda

Warto wybrać się również wybrać się na spacer w stronę szczytu Monte Brione, gdzie po drodze rozpościerają się widoki na Riva del Garda i Torbole, oraz jezioro.

Zapraszam również do przeczytania:

Jezioro Garda – informacje ogólne
Południowa część Jeziora Garda
Włochy – dostępność produktów dla dzieci i niemowląt, udogodnienia